flag Судова влада України

Єдиний Контакт-центр судової влади України 0-800-501-492

Яким чином мають реєструватися та розглядатися документи, отримані через «Електронний суд»

19 червня 2020, 15:20

Відсутність факту початку повноцінного функціонування ЄСІТС не може бути перешкодою для роботи її підсистеми "Електронний суд".

Позивачі звернулись до Окружного адміністративного суду з позовом до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії.

Ухвалами Окружного адміністративного суду позовну заяву повернуто на підставі пункту 1 частини четвертої статті 169 КАС України. Не погоджуючись з ухвалами  суду м. Києва, через підсистему "Електронний суд" позивачі звернулися до апеляційного адміністративного суду з апеляційними скаргами, в яких просили скасувати вказані ухвали та повернути справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Ухвалами апеляційного адміністративного суду апеляційні скарги повернуто скаржникам. Повертаючи апеляційні скарги особам, які їх подали, апеляційний адміністративний суд виходив з того, що на день подання скарг Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему (далі — ЄСІТС) не запроваджено, що унеможливлює розгляд апеляційних скарг, поданих в електронній формі без наявності власноручного підпису скаржника.

Позиція Верховного Суду

Згідно з частинами сьомою, восьмою, десятою, одинадцятою статті 44 КАС України документи (у тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії — вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.

Процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом заповнення форм процесуальних документів відповідно до Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.

На цій підставі колегія суддів дійшла висновку, що надсилання у встановленому порядку процесуальних документів в електронному вигляді передбачає використання сервісу "Електронний суд", розміщеного за посиланням https://cabinet.court.gov.ua/login, за умови попередньої реєстрації офіційної електронної адреси (електронного кабінету) та з обов`язковим використанням такою особою власного електронного підпису.

Отже, альтернативою звернення учасників справи до суду із позовними заявами, скаргами та іншими визначеними законом процесуальними документами, оформленими в паперовій формі та підписаними безпосередньо учасником справи або його представником, є звернення з процесуальними документами в електронній формі з обов`язковим їх скріпленням власним електронним підписом учасника справи та подання такого документа через електронний кабінет.

Відповідно до пункту 2 цього наказу місцевим та апеляційним судам у ході тестового режиму експлуатації підсистеми "Електронний суд" слід керуватися вимогами Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 26 листопада 2010 року № 30 (зі змінами і доповненнями), у частині функціонування підсистеми "Електронний суд" (далі — Положення № 30).

Так, відповідно до пункту 2.3 рішення Ради суддів України від 12 квітня 2018 року № 16 передбачено, що ряд норм Положення №30, в тому числі розділ XI (Підсистема "Електронний суд"), набирають чинності та можуть використовуватись у тестовому режимі виключно для судів, визначених пілотними згідно з відповідним наказом ДСА України.

На цій підставі колегія суддів доходить висновку, що з 22 грудня 2018 року заяви та інші процесуальні документи, отримані всіма місцевими та апеляційними адміністративними судами через підсистему "Електронний суд", мають реєструватися та розглядатися в установленому порядку.

Зокрема, відповідно до пункту 14 розділу XI Положення № 30 всі електронні документи, що надходять до суду, автоматично розміщуються у відповідному реєстрі електронної кореспонденції автоматизованої системи документообігу суду. Їх реєстрація здійснюється за загальними правилами реєстрації вхідної кореспонденції, визначеними відповідними інструкціями з діловодства.

Отже, відповідно до пункту 1 Розділу ХІ Положення № 30 з 22 грудня 2018 року у всіх місцевих та апеляційних судах обмін електронними документами між судом, фізичними особами та учасниками судового процесу забезпечується засобами підсистеми "Електронний суд". Учасники судового процесу за допомогою зареєстрованого електронного кабінету можуть надсилати копії електронних документів іншим учасникам судової справи, крім випадків, коли інший учасник не має зареєстрованого електронного кабінету, подавати позовні заяви та інші передбачені законом процесуальні документи, що подаються до суду і можуть бути предметом судового розгляду, а також отримувати судові рішення та інші електронні документи (пункт 2 Положення № 30).

Відсутність факту початку повноцінного функціонування ЄСІТС не може бути перешкодою для роботи її підсистеми "Електронний суд" та, відповідно, права особи на подання процесуальних документів через цю підсистему в електронній формі.

З інформації, наявної в Єдиній судовій інформаційній (автоматизованій) системі документообігу суду, вбачається, що касаційні скарги надійшли за допомогою підсистеми "Електронний суд" та містять електронний цифровий підпис заявників.

Зазначена інформація кореспондується з наявними у матеріалах справи паперовими копіями апеляційних скарг, які роздруковані, стосовно того, що документи сформовані у системі "Електронний суд", а у графі "Підпис" зазначено прізвище, ім`я, по батькові заявників.

На цій підставі колегія суддів дійшла висновку про те, що оскільки станом на дату подання апеляційних скарг в усіх місцевих та апеляційних судах, включаючи Шостий апеляційний адміністративний суд, було запроваджено підсистему "Електронний суд" у тестовому режимі, апеляційні скарги було подано через підсистему "Електронний суд" через електронний кабінет з використанням особистого цифрового підпису, Шостий апеляційний адміністративний суд дійшов передчасного висновку про повернення апеляційної скарги особі, яка її подала, на підставі частини четвертої статті 298 КАС України.

З рішенням у справі № 640/1374/19 можна ознайомитись за посиланням 👉  http://reyestr.court.gov.ua/Review/84166456

Джерело: https://sud.ua/ru/news/publication/171736-yakim-chinom-mayut-reyestruvatisya-ta-rozglyadatisya-dokumenti-otrimani-cherez-elektronniy-sud-1e93af?fbclid=IwAR0_11q1yrI9YoMJv_hsZPF5L3_UxHZlEzLbRv-dw_60jY4dcrjX9wDvioU