flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Дискусія щодо проблемних аспектів розгляду пенсійних спорів

20 листопада 2024, 13:21

У Києві 15 листопада 2024 року за фінансової підтримки Європейського Союзу в рамках проєкту «Просування ролі громадянського суспільства у додержанні верховенства права за допомогою судової системи», який впроваджується ГО «Платформа Громадський Контроль, відбулися експертні обговорення у форматі «круглого столу» на тему: «Соціальні спори і доступ до адміністративного суду: виклики та шляхи подолання», в яких як співавтор зареєстрованого 12.04.2024р. робочою групою Комітету з питань правової політики Верховної Ради України законопроєкту під номером 11170 брала активну участь суддя Сумського окружного адміністративного суду Олена Осіпова.

Зокрема, під час виступу на обговореннях пані Олена окреслила причини стрімкого зростання кількості пенсійних справ із посиланням на відповідні статистичні дані, проаналізувала можливі шляхи поліпшення чинного законодавства, спрямовані на зменшення надмірного навантаження на адміністративні суди, надавши сутнісну характеристику Проєкту Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення розгляду справ незначної складності про пенсійні та інші соціальні виплати, а також типових адміністративних справ» №11170, якому відповідна робоча група на чолі із Головою Комітету з питань правової політики Масловим Денисом присвятила більше півроку плідної роботи.

Олена Осіпова у своїй промові підкреслила, що цей проєкт має виняткове практичне значення для належного захисту прав пенсіонерів та інших соціально-вразливих верств населення, оскільки він вдосконалює розгляд справ, перелічених у п.2 ч.1 ст. 263 КАС України, а саме щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Так, законопроєктом №11170 від 12.04.2024р., серед іншого, пропонується: завершення розгляду справи складенням скороченого судового рішення (вступної та резолютивної частини); збільшення строків розгляду справ незначної складності щодо пенсійних та інших соціальних виплат з 30 до 60 днів з дня відкриття провадження у справі; складення у типових справах скорочених рішень, які за формою та змістом повинні містити вступну та резолютивну частини, передбачені ст.246 КАС України, та в яких має бути зазначено ознаки типової справи, посилання на зразкове рішення Верховного Суду України та його правові висновки, враховані судом під час розгляду цих типових справ, тощо.

Перелічені вище зміни до КАС України, як зазначила пані Олена, беззаперечно прискорять та значно полегшать розгляд судами численних справ незначної складності щодо пенсійних та інших соціальних виплат, що є важливим в умовах постійного зростання показників їх надходження до адміністративних судів.
Отже, цей законопроект має виняткове значення для нормативного врегулювання процесуальних механізмів, які мають забезпечити ефективний, справедливий, неупереджений та своєчасний захист прав і свобод особи в суді.

Врахування вказаних пропозицій, як було сказано під час дискусії, сприятиме досягненню мети забезпечення своєчасного та реального захисту пенсійних прав громадян та вдосконалить існуючий порядок розгляду відповідних справ.

Захід пройшов за фінансової підтримки ЄС в рамках проєкту «Просування ролі громадянського суспільства у додержанні верховенства права за допомогою судової системи», який впроваджується ГО «Платформа Громадський Контроль». https://gromko.org.ua/articles/zbilshennya-navantazhennya-na-adminsudy-predstavnyky-vr-suddi-ta-advokaty-obgovoryly-shlyahy-vyrishennya-problemy/