Єдиний Контакт-центр судової влади України 0-800-501-492

Суд стягнув з управління соцзахисту на користь позивачки моральну і матеріальну шкоду через позбавлення права на субсидію

19 лютого 2020, 12:52

До Новоушицького районного суду звернулася мешканка с. Куча Новоушицького району із позовом про стягнення з Управління соціального захисту населення Новоушицької районної державної адміністрації на її користь 2060 гривень майнової та 78 тисяч гривень моральної шкоди.

Як пояснила позивачка, у 2015 році вона звернулася у районне управління соцзахситу за субсидією і отримала її по квітень 2018 року. Та в лютому 2018-го їй прийшло повідомлення про 25 581 гривень боргу за спожитий газ. Виявилося, що заборгованість утворилася через позбавлення права на субсидію та зняття з її особового рахунку  розміру призначеної за період з жовтня 2015 року по грудень 2017 року субсидії. 16 березня 2018 року газопостачання до її будинку було припинено.

2 жовтня 2018 року Хмельницький окружний адміністративний суд задовольнив позов жінки – визнав дії управління соцзахисту неправомірними та зобов’язав його повернути незаконно зняті суми з її рахунків на підприємствах – виробниках чи виконавцях житлово-комунальних послуг.  

Позивачка вважає, що неправомірними діями управління соціального захисту завдало їй 2060 гривень майнової шкоди, бо довелося відновлювати газопостачання та їздити на засідання до окружного адмінсуду, та 78 тисяч гривень моральної шкоди, тому що після відключення газопостачання у будинку неможливо було жити, довелося позичати гроші і брати кредити, аби розрахуватися з газівниками.

Відповідач у відзиві заперечив проти задоволення позову, заявивши, що жінка сама винна у цій ситуації, оскільки подала неправдиві відомості у документах на призначення субсидії.

«Однак суд установив, що обставини свідомого подання недостовірних даних для призначення субсидії – відсутні, а відповідачем не доведено правомірність своїх дій. Окрім того, відповідачем не повідомлено позивача про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів, а також не здійснено розрахунок надміру виплачених коштів з урахуванням доходів синів позивачки», – зазначає у рішенні суд.

Належними доказами позивачка довела, що через неправомірні дії відповідача понесла збитки за відключення і підключення газопостачання – 1260 гривень.

«Визначаючи розмір грошового відшкодування моральної шкоди, суд враховує те, що позивачці  відповідачем було неправомірно знято з її особового рахунку розмір призначеної субсидії, внаслідок чого утворилась заборгованість, яка  призвела до припинення  газопостачання з березня 2018 року до жовтня 2018 року, такі дії викликали в позивачки хвилювання та переживання, тобто душевні страждання, порушили звичний спосіб життя, оскільки її житловий будинок було відключеного від газопостачання, внаслідок чого будинок не опалювався, вона не мала можливості приготувати собі  їжу та задовольнити інші потреби, що вимагало від позивачки додаткових зусиль для організації свого життя,  витрачання часу на захист своїх прав в судах», – із врахуванням цих обставин та виходячи з вимог розумності і справедливості, суд визначив розмір моральної компенсації - 7 тисяч гривень.

Відтак позов до Управління соціального захисту населення Новоушицької РДА суд задовольнив частково, стягнувши на користь позивачки сумарно 8260 гривень майнової і моральної шкоди.

Рішення не набрало законної сили і може бути оскаржене до Хмельницького апеляційного суду.

За повідомленням прес-служби суду